Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę

Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę powstała w 1993 r. i od tego czasu nieprzerwanie co roku na przełomie lipca i sierpnia podąża do Częstochowy. Pielgrzymi przez 16 dni wędrują podzieleni na grupy nawiązujące do historycznych krain, miast i nazw plemion pruskich: Pogezania, Pomezania, Zantyr. 

Pielgrzymka jest wydarzeniem, które mobilizuje wszystkich tych, którzy chcą przeżyć szczególne “rekolekcje w drodze”. Pielgrzymka łączy w sobie trudy marszu z modlitwą w niezliczonych intencjach oraz możliwość spotkania niezwykłych ludzi, a zwłaszcza odnowienie przyjaźni z największym Przyjacielem i doświadczenie miłości oraz opieki Jego Matki.

Udział w Pieszej Pielgrzymce to pokonywanie drogi w sensie dosłownym – fizycznym, tej mierzonej kilometrami, dążącej do sanktuarium Jasnogórskiej Pani, a także, a nawet przede wszystkim drogi w sensie duchowym, czyli ukierunkowanie całego swojego życia na Jezusa i pójście za Nim. Pielgrzymowanie to odzwierciedlenie naszego ziemskiego życia, naszego wędrowania w kierunku życia wiecznego – do domu Ojca. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jest jednym ze sposobów głoszenia Ewangelii. Trzeba bowiem pamiętać, że jest ona formą rekolekcji z Mszą Świętą, naukami i nieustanną modlitwą. Jej wspólnotowość daje też wiele okazji do natychmiastowej weryfikacji autentyczności swojego życia duchowego.

Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę jest jedną z dłuższych pielgrzymek w Polsce. Nasza grupa przez 13 dni pokonuje 426 km, przechodząc kolejno przez woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie. Grupa wyrusza 30 lipca o 8:30 z Kwidzyna a na Jasną Górę dociera 11 sierpnia po południu. Trasa w większości odcinków biegnie drogami asfaltowymi. Średnio dziennie pokonujemy 35 km, a tempo waha się w granicach 5 km/h.

Udział w Pielgrzymce jest niesamowitą przygodą i bardzo głębokim przeżyciem duchowym. To czas budowania więzi z Bogiem i relacji z innymi ludźmi. Podczas drogi zmierzysz się ze swoimi słabościami i nauczysz się je pokonywać. Odkryjesz w Panu Bogu siły do kroczenia w pielgrzymce swojego życia. Poznacz też fantastycznych ludzi, którzy w radości wiary przeżywają swoją codzienność. Dołącz do nas!